Need Help?

Skip to Content

CCA Portal

UDIST-3000: Upper Division Interdisciplinary Studio

Course Description

Upper Division Interdisciplinary Studios extend a student's cross-school experience from Core Studio up into their upper division years. 3 units of Interdisciplinary Studio are required of all majors and must be completed in the junior or senior year. This advanced level studio is thematic in nature. Technical demonstrations are paired with thoughtful readings, seminar discussions and ambitious projects. Collaboration, experimentation and presentation skills are developed in concert with critical thinking.

In subject:

Academic Level:

Undergraduate

Pre-Requisites and Co-Requisites:

Visit Workday to view this information.

Sections:

Fall 2022

Section Name Meeting Info
UDIST-3000-2: Performing Social Bodies: staging/feeling/together
Julian Carter
  • Sat 10:00AM-04:00PM, San Francisco - Main Building - 131
UDIST-3000-3: Darn It!
Anne Wolf
  • Mon 9:00AM-03:00PM, San Francisco - Main Building - N13
UDIST-3000-4: Dissonance - Music and Conflict
Taro Hattori
  • Tue/Fri 4:00-07:00PM, San Francisco - Main Building - N15
UDIST-3000-5: U+ME, Inclusive and Integrated Embodiment
Katherine Lambert
  • Mon/Thu 7:15-10:15PM
UDIST-3000-6: Drawing from Nature
Lawrence Labianca
  • Thu 9:00AM-03:00PM, Hubbell Drawing Studio 1
UDIST-3000-7: Care in Common(s)
Shalini Agrawal, Julia Grinkrug
  • Mon 12:00-03:00PM
  • Thu 12:00-03:00PM, San Francisco - Main Building - N13
UDIST-3000-8: Xenoludology
Rod Cavazos
  • Mon/Thu 12:00-03:00PM, San Francisco - Main Building - S11
UDIST-3000-9: Instruments- Science Meets Art
Donald Fortescue
  • Mon 9:00AM-03:00PM, San Francisco - Main Building - N15
UDIST-3000-10: The Five Obstructions
Chip Minnick
  • Thu 9:00AM-03:00PM, San Francisco - Main Building - N15
UDIST-3000-11: Interface
Sudhu Tewari
  • Mon/Thu 7:15-10:15PM, San Francisco - Main Building - E5

Summer 2022

Section Name Meeting Info
UDIST-3000-2: Sound & Space
Lauren Wooley
  • Tue/Thu 3:30-06:30PM
UDIST-3000-4: Iceland: Midnight Sun
Aspen Mays
  • Every Day 9:00AM-05:00PM, Off Campus - Study Abroad - Iceland

Spring 2022

Section Name Meeting Info
UDIST-3000-1: Diachronic
Deborah Stein
  • Mon/Thu 12:00-03:00PM, Oakland - Textiles - 3: Seminar
  • Mon/Thu 12:00-03:00PM, Oakland - Treadwell - 2: Seminar
UDIST-3000-2: Insights in Site: Activations in Public Space
Shalini Agrawal, Ava Roy
  • Thu 9:00AM-03:00PM, Oakland - Carriage House - 1st Floor Drawing Studio
UDIST-3000-3: Queer Super Objects
John de Fazio
  • Sat 10:00AM-04:00PM, San Francisco - Main Building - N17
UDIST-3000-5: Parks, Environment, & Leisure
Kim Anno
  • Thu 9:00AM-03:00PM, San Francisco - Main Building - N15
UDIST-3000-6: Temporary Fictions: Intersections of Art, Design and Technology
Shari Paladino
  • Tue/Fri 8:00-11:00AM, Oakland - Martinez - 6
UDIST-3000-7: The Contemporary: Globalization in Contemporary Art
Edith Garcia
  • Mon 9:00AM-03:00PM, San Francisco - Main Building - N15
UDIST-3000-8: The Five Obstructions
Chip Minnick
  • Mon 9:00AM-03:00PM, Oakland - Martinez - 6
UDIST-3000-9: Virtual Reality / Actual Impact
Jeremy Mende
  • Tue/Fri 8:00-11:00AM, San Francisco - Main Building - N9
UDIST-3000-10: Design as a Worlding Practice
Ana Llorente, Michael Washington
  • Mon/Thu 8:00-11:00AM, San Francisco - Main Building - N7
UDIST-3000-11: LIGHT: Illumination and Social Dynamics in Art and Design
Amy Campos, Margo Majewska
  • Mon/Thu 12:00-03:00PM, San Francisco - Main Building - W2

Fall 2021

Section Name Meeting Info
UDIST-3000-1: Collaborative BioArt + Design (Hybrid)
Michael Bogan
  • Tue/Fri 8:00-10:00AM
  • Tue/Fri 8:00-10:00AM, San Francisco - Main Building - N9
UDIST-3000-2: Intersectionality: Labor in the Arts
Vreni Michelini-Castillo
  • Mon 8:00-10:00AM
  • Mon 11:00AM-01:00PM
UDIST-3000-3: Darn It! (Hybrid)
Anne Wolf
  • Mon/Thu 11:00AM-01:00PM
  • Mon/Thu 11:00AM-01:00PM, Oakland - Textiles - 3: Seminar
UDIST-3000-4: Performing Social Bodies: staging/feeling/together (Hybrid)
Julian Carter
  • Thu 11:00AM-01:00PM
  • Thu 8:00-10:00AM
  • Thu 11:00AM-01:00PM, San Francisco - Main Building - E4
  • Thu 8:00-10:00AM, San Francisco - Main Building - 131
UDIST-3000-5: Interface (Hybrid)
Sudhu Tewari
  • Mon/Thu 11:00AM-01:00PM
  • Mon/Thu 11:00AM-01:00PM, San Francisco - Main Building - E5
UDIST-3000-6: Dissonance - Music and Conflict
Taro Hattori
  • Mon/Thu 8:00-10:00PM
UDIST-3000-7: U+ME, Inclusive and Integrated Embodiment
Katherine Lambert
  • Mon/Thu 8:00-10:00AM
UDIST-3000-8: Drawing from Nature
Lawrence Labianca
  • Tue/Fri 8:00-10:00AM
UDIST-3000-9: Care in Common(s) (Hybrid)
Shalini Agrawal, Julia Grinkrug
  • Mon/Thu 11:00AM-01:00PM
  • Mon/Thu 11:00AM-01:00PM, San Francisco - Main Building - N9
UDIST-3000-10: ECO to ET: Recombinant Art, Science, Culture
Jody Gillerman
  • Mon/Thu 8:00-10:00PM
UDIST-3000-11: Legacy Starts Here: Oakland Campus (Hybrid)
Victoria Wagner
  • Mon 8:00-10:00AM
  • Mon 11:00AM-01:00PM
  • Mon 8:00-10:00AM, Oakland - B Building - B3
  • Mon 11:00AM-01:00PM, Oakland - B Building - B3

Summer 2021

Section Name Meeting Info
UDIST-3000-4: Sound & Space
Lauren Wooley
  • Thu 6:00-07:55PM
  • Tue 6:00-07:55PM

Summer 2020

Section Name Meeting Info
UDIST-3000-3: Sound & Space (online)
Lauren Wooley

Spring 2020

Section Name Meeting Info
UDIST-3000-1: Darn It!
Anne Wolf
  • Thu 9:00AM-03:00PM, Oakland - Textiles - 3: Seminar
UDIST-3000-2: The Peripatetic Wunderkammer
Michael Epstein
  • Mon/Wed 12:00-03:00PM, San Francisco - Main Building - W1
UDIST-3000-3: Instruments-Science Meets Art
Donald Fortescue
  • Fri 9:00AM-03:00PM, San Francisco - Main Building - N5
UDIST-3000-4: California Parklands
Kim Anno
  • Fri 9:00AM-03:00PM, Oakland - Ralls - 203
UDIST-3000-6: Site Glass
Elin Christopherson, Megan Werner
  • Wed 9:00AM-03:00PM, Oakland - Shaklee - 2: Glass Studio
UDIST-3000-7: Insights in Site: Performative Activations in Public Space
Shalini Agrawal, Ava Roy
  • Tue/Thu 4:00-07:00PM, San Francisco - Main Building - N5
UDIST-3000-8: Post-Disciplinary Design
Gregory Hurcomb
  • Tue/Thu 12:00-03:00PM, San Francisco - Main Building - N11
UDIST-3000-10: Diachronic
Deborah Stein
  • Fri 9:00AM-03:00PM, Oakland - Treadwell - 1: Glaze
UDIST-3000-11: Animated Investigation
Patricia Kavanaugh
  • Mon/Wed 12:00-03:00PM, Oakland - Founders - 304: Hybrid Lab
UDIST-3000-12: Transitory Space
Trena Noval
  • Tue 9:00AM-03:00PM, San Francisco - Main Building - N15
UDIST-3000-13: Computational & Studio Practice
Barney Haynes, J.D. Zamfirescu-Pereira
  • Tue/Thu 7:15-10:15PM, Oakland - Founders - 304: Hybrid Lab

Fall 2019

Section Name Meeting Info
UDIST-3000-1: Legacy Starts Here: Oakland Campus
Victoria Wagner
  • Mon 9:00AM-03:00PM, Oakland - Martinez - 6
UDIST-3000-2: Intersectionality: Labor in the Arts
Vreni Michelini-Castillo
  • Tue/Thu 12:00-03:00PM, Oakland - Ralls - 202
UDIST-3000-3: Queer Super Objects
John de Fazio
  • Fri 9:00AM-03:00PM, San Francisco - Main Building - N3
UDIST-3000-4: Collaborative BioArt+Design
Michael Bogan
  • Tue/Thu 8:00-11:00AM, San Francisco - Grad Center - GC3
UDIST-3000-5: Fluvial Commons
Shalini Agrawal, Julia Grinkrug
  • Mon 9:00AM-03:00PM, San Francisco - Main Building - N15
UDIST-3000-7: Interface
Barney Haynes, Sudhu Tewari
  • Tue/Thu 4:00-07:00PM, Oakland - Founders - 304: Hybrid Lab
UDIST-3000-8: Poetics of Conflict
Taro Hattori
  • Tue/Thu 12:00-03:00PM, San Francisco - Main Building - E1
UDIST-3000-9: Civil Disobedience & Artistic Unrest
Malic Amalya
  • Tue/Thu 8:00-11:00AM, Oakland - B Building - B3
UDIST-3000-10: Post-Disciplinary Design
Gregory Hurcomb
  • Mon/Wed 4:00-07:00PM, San Francisco - Main Building - 141

Summer 2019

Section Name Meeting Info
UDIST-3000-1: Japan: Search for Emptiness
David Asari
  • Every Day 9:00AM-05:00PM
  • Sat 10:00AM-04:00PM, San Francisco - Grad Center - GC4
  • Sat 10:00AM-04:00PM, San Francisco - Grad Center - GC4
  • Sat 10:00AM-04:00PM, San Francisco - Grad Center - GC4
  • Wed 10:00AM-04:00PM
UDIST-3000-2: Sound & Space
Lauren Wooley
  • Mon/Tue/Wed/Thu 9:00AM-01:00PM, San Francisco - Grad Center - GC2
UDIST-3000-3: Iceland: Life, Death, Ecstasy
Brook Hinton
  • Every Day 9:00AM-05:00PM

Spring 2019

Section Name Meeting Info
UDIST-300-01: Franken Fabrics
Richard Elliott
  • Thu 9:00AM-03:00PM, Textiles - 1: Print studio
UDIST-300-02: The Peripatetic Wunderkammer
Michael Epstein
  • Mon/Wed 12:00-03:00PM, Main Building - W1
UDIST-300-03: Instruments-Science Meets Art
Donald Fortescue
  • Fri 9:00AM-03:00PM, Main Building - N17
UDIST-300-04: Making Our Museum Studio
Maria Porges
  • Fri 9:00AM-03:00PM, Ralls - 203
UDIST-300-06: Site Glass
Elin Christopherson, Megan Werner
  • Wed 9:00AM-03:00PM, Shaklee - 2: Glass Studio
UDIST-300-07: Local Fiber Incubator
Shalini Agrawal
  • Tue/Thu 4:00-07:00PM, Main Building - N5
UDIST-300-08: Animated Investigation
Christoph Steger
  • Fri 9:00AM-03:00PM, Main Building - 131
UDIST-300-09: Transitory Place
Trena Noval, Shalini Agrawal
  • Tue 9:00AM-03:00PM, Grad Center - GC2
UDIST-300-10: Sound and Space
Michael Bogan, Lauren Wooley
  • Fri 9:00AM-03:00PM, B Building - B3

Fall 2018

Section Name Meeting Info
UDIST-300-01: Legacy Starts Here:Oak Campus
Victoria Wagner
  • Mon 9:00AM-03:00PM, Martinez - 6
UDIST-300-02: Activate Archive:Capp St Proj
Kari Marboe
  • Tue/Thu 4:00-07:00PM
UDIST-300-03: Pattern Mechanism and Form
Michael Bogan
  • Mon/Wed 12:00-03:00PM, Grad Center - GC5
UDIST-300-04: Space, Message, Experience
Gregory Hurcomb
  • Tue/Thu 8:00-11:00AM, Grad Center - GC3
UDIST-300-05: Fluvial Commons
Shalini Agrawal
  • Fri 9:00AM-03:00PM, Main Building - N3
UDIST-300-07: Interface
Barney Haynes, Sudhu Tewari
  • Tue/Thu 4:00-07:00PM, Founders - 304: Hybrid Lab
UDIST-300-08: Poetics of Conflict
Taro Hattori
  • Tue 12:00-03:00PM, Ralls - 202
UDIST-300-09: Civil & Artistic Disobedience
Malic Amalya
  • Tue/Thu 4:00-07:00PM, Martinez - 6
UDIST-300-10: Post-Disciplinary Design
Gregory Hurcomb, Lance Cassidy
  • Mon/Wed 4:00-07:00PM, Main Building - 141
UDIST-300-11: P.E.
Glen Helfand
  • Tue/Thu 12:00-03:00PM, Main Building - N9